کمردرد التهابی

تاندونیت آشیل
تاندونیت آشیل
فوریه 17, 2021
کمردرد التهابی

کمردرد التهابی

کمردرد التهابی برخلاف کمردرد های مکانیکی با استراحت و کاهش تحرک افزایش یافته و با فعالیت بدنی مناسب تسکین پیدا می کند.

کمردرد رایح ترین اختلال سیستم اسکلتی ـ عضلانی است که بسیاری از افراد در طوب زندگی خود درجاتی از آن را تجربه کرده اند ، کمردرد بقدری شایع است که به عنوان رایح ترین عاملی که سبب غیبت افراد از محل کار و تحصیل شناخته می شود.

درمان کمردرد های التهابی با توجه به نوع و شدت درد با روش های محتلفی انجام می گیرد که در این بین فیزیوتراپی از اهمیت زیادی برخوردار است.

این نوع کمردرد ها نسبت به کمردردهای مکانیکی شیوع کمتری داشته و معمولا به دلایلی همچون آرتروز التهابی ، روماتیسم ستون فقرات ( اسپوندیلیت آنکیلوزان ) و … رخ می دهند.

در صورتی که کمر درد التهابی به اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات تبدیل شود، که در بسیاری موارد این اتفاق رخ می دهد، ممکن است بر مفاصل دنده فرد تاثیرگذار باشد. این می تواند توانایی قفسه سینه برای انبساط و انقباض هنگام تنفس را محدود کند که می تواند ارائه عملکرد درست ریه ها به ویژه هنگام فعالیت های شدید را دشوار سازد.

تشخیص این نوع کمردرد ها نیز دشوار است و پزشک برای تشخیص دقیق علاوه بر مهاینه فیزیکی و بررسی علائم بالینی از روش های تشخیصی عمچون تصویربرداری اشعه ایکس و آرمایش خون بهره می برد.

علائم

  • احساس درد مزمن در کمر بخصوص شب ها در هنگام خواب و تسکین آن در طی روز و با انجام فعالیت
  • احساس خشکی، ضعف و گرفتگی در اندام ها در ابتدای روز و در شروع حرکت
  • شیوع در افراد زیر ۴۰ سال و حوان بیش از افراد میانسال و سالمند است.

دلایل کمردرد التهابی

  • روماتیسم ستون فقرات
  • التهاب مفصلی پسوریازیس
  • کمردرد به دنبال واکنش به عفونت
  • کمردرد همراه با بیماری التهابی روده
  • کمردرد التهابی ناشی از تومورها

روش های درمان

برخلاف کمردردهای مکانیکی کمردردهای التهابی با انجام ورزش و فعالیت اصولی تسکین پیدا می کنند.

استفاده از ارترزهای مخصوص ستون فقرات نیز در برخی موارد می تواند کمک کننده باشد و به بهبود شرایط بیمار کمک کند.مدیریت این کمردردها معمولا نیازمند مصرف برخی داروهای تجویزی – به طور معمول داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است.

استفاده از داروهای ضددرد و ضدالتهاب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن در تسکین درد و التهاب نقش بسزایی دارد.

فیزیوتراپی و ورزش منظم به عنوان درمان اصلی کمردردهای التهابی شناخته می شود ، دستیابی به انعطاف پذیری از طریق کشش و حمایت از ستون فقرات با تمرینات تقویتی امکان پذیر است.

تمرینات تنفسی نوعی ورزش است که فیزیوتراپیست ممکن است برای بهبود کمردرد التهابی توصیه کند. تمرینات تنفسی ساده معمولا شامل دم و بازدم های عمیق می شوند که نه تنها ظرفیت ریه ها را افزایش می دهد، بلکه التهاب در مفاصل دنده – مفاصلی که دنده ها را به ستون فقرات متصل می کنند – را کاهش می دهد.

خوابیدن بر روی تشک استاندارد نیز کمک زیادی به بهبود این کمردردها و جلوگیری از تشدید علائم می کند.

 

 

کلمات مرتبط :

کلینیک فیزیوتراپی در گیشا – فیزیوتراپی در امیرآباد شمالی – فیزیوتراپی در کارگر شمالی