فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو

لیزر پرتوان
لیزر پرتوان
آگوست 10, 2019
اهداف فیزیوتراپی
اهداف فیزیوتراپی
سپتامبر 21, 2019
فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو به عنوان امری ضروری در تکمیل پروسه درمانی محسوب می شود که بدون انجام آن درمان بیمار ناقص خواهد بود.

عمل حراحی تعویض مفصل زانو در افرادی که به دلایلی مانند آرتروز زانو یا شکستگی شدید دچار تخریب کامل مفصل شده اند انجام می گیرد.

در واقع جراحی تعویض مفصل زانو به عنوان آخرین راهکار درمانی و تنها در مواردی که درد و مشکلات بیمار به حدی شدید باشد که با روش های دیگر قابل کنترل نباشد انجام می گیرد.

زانودرد یکی از شایع ترین عوامل بروز اختلال در حرکت و حفظ تعادل بخصوص در افراد سالمند شناخته می شود.

تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو یکی از جراحی های ارتوپدی است که امروزه به بیمارانی که دچار تخریب کامل مفصل زانو شده اند کمک می کند تا مشکلات کمتری داشته باشند و بتوانند از زانوی خود بطور بهینه استفاده کنند.

در این جراحی مفصل مصنوعی ( پروتز ) جایگزین سطوح مفصلی استخوان‌ ران و ساق پا که در نتیجه بیماری یا آسیب دیدگی تخریب شده اند می شود.

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو برای کمک به تسریع روند بهبودی ، کاهش عوارض ناشی از جراحی و کمک به بازیابی توانایی های حرکتی بیمار از اهمیت زیادی برخوردار است.

جراحی تعویض مفصل زانو می تواند زانودرد مزمن و سایر مشکلاتی که برای مفصل زانو ایجاد شده را کاهش دهد.

لازم بذکر است که مراقبت از مفصل مصنوعی به اندازه مفصل طبیعی فرد از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورتی که بیمار بطور صحیح از آن استفاده کند حدود ۲۰ سال می توان از این مفصل استفاده کرد.

کاهش درد و سایر عوارض ناشی از عمل جراحی زانو ، بهبود دامنه حرکتی مفصل زانو و بازیابی توانایی های حرکتی زانو از مهم ترین اهداف فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو است.

آرتروز زانو ، روماتیسم مفصلی ، بد جوش خوردن یا جوش نخوردن شکستگی زانو و بروز اختلال در عملکرد طبیعی زانو از مهم ترین عواملی هستند که فرد را نیازمند جراحی تعویض مفصل زانو می کنند.

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی پس از جراحی برای جلوگیری از ایجاد عوارض ناشی از جراحی که در اثر کاهش تحرک رخ می دهد ضروری است.

خشکی و کاهش دامنه حرکتی زانو از مهم ترین عوارض پس از این جراحی هستند که با فیزیوتراپی زانو می توان به بهبود آن ها کمک کرد.

فیزیوتراپی با استفاده از تمیرینات ورزشی و مدالیته های ضد درد به بهبود شرایط بیمار پس از انواع جراحی های ارتوپدی کمک می کند.

فیزیوتراپیست همچنین توصیه هایی در ارتباط با نحوه صحیح استفاده از مفصل مصنوعی به بیمار می دهد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در گیشا – فیزیوتراپی در امیرآباد – فیزیوتراپی در یوسف آباد – فیزیوتراپی در بلوار فردوس – فیزیوتراپی در شهرآرا – فیزیوتراپی زانو