اسکولیوز و درمان آن

شاک ویو تراپی
شاک ویو تراپی و موارد کاربرد آن
نوامبر 10, 2019
آرتروز لگن
آرتروز لگن
ژانویه 18, 2020
اسکولیوز

اسکولیوز

 

اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون فقرات نوعی اختلال شایع ستون فقرات است بطوری که ستون فقرات این افراد دارای انحنای غیر طبیعی بوده و انحنای جانبی به سمت راست یا چپ دارد.

در صورتی که این بیماری به دلایل مادرزادی در هنگام تولد وجود داشته باشد اسکولیوز مادرزادی نامیده می شود که نیازمند درمان با فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی است.

قرار گرفتن بدن در حالت مایل و غیر مستقیم و دردهای عضلانی بخصوص کمردرد از رایج ترین عوارض ناشی از اسکولیوز هستند که در اغلب مبتلایان دیده می شود.

پزشک برای تشخیص دقیق این عارضه و همچنین میزان انحراف ایجاد شده علاوه بر معاینه فیزیکی بیمار از روش های تصویر برداری با اشعه ایکس نیز بهره می برد.

دلایل اسکولیوز

  • ناهنجاری های مادرزادی مانند بدشکلی استخوان ها در سنین رشد
  • شکستگی ها و دررفتگی های مفاصل ستون فقرات
  • بیماری هایی مانند فلج مغزی ، میلومننگوسل و …
  • دیستروفی عضلانی
  • نرمی استخوان ( راشیتیسم )
  • پوسچر نامناسب 

روش های درمان

فیزیوتراپی یکی از موثرترین راهکارهای توانبخشی و درمان غیرجراحی اسکولیوز در موارد خفیف و متوسط است.

فیزیوتراپیست ابتدا بطور دقیق ستون فقرات بیمار را بررسی و بر اساس شرایط وی و میزان انحراف ورزش و حرکات اصلاحی مناسب را برای بیمار تنظیم می کند.

انجام منظم فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی می تواند ناهنجاری ایجاد شده را تخفیف داده و مشکلاتی را که برای بیمار ایجاد شده به حداقل برساند.

فیزیوتراپیست با تجویز تمرینات ورزشی به بهبود این ناهنجاری کمک زیادی می کند.

استفاده از ارترز ها و بریس های مخصوص اسکولیوز نیز ممکن است توسط فیزیوتراپیست و پزشک برای کمک به اصلاح انحراف ستون فقرات توصیه شود.

اگرچه فیزیوتراپی در درمان این ناهنجاری بسیار کمک کننده است اما موارد شدید اسکولیوز ابتدا نیازمند جراحی و پس از آن توانبخشی با فیزیوتراپی هستند. فیزیوتراپی پس از جراحی نقش موثری در کاهش عوارض جراحی و تسریع فرایند دارد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کمر – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی در منطقه شش – فیزیوتراپی در خیابان کارگر